27.02.11

The WPF BLEND workflow and your first WPF application

Dříve než jsem se pustil do studia produktu MS Expression Blend, hledal jsem na webu nějaký vhodný komplexnější příklad. Po delším hledání jsem našel pdf soubor, jehož obsah mne potěšil. Jde o doslovný přepis druhé kapitoly zajímavé knihy, jejímž autorem je Victor Gaudioso. Kniha se nazývá: "Foundation Expression Blend 2: Building Application in WPF and Siverlight". Opublikovaná kapitola nese název: "The WPF BLEND workflow and your first WPF application". Krok za krokem vede čtenáře procesem tvorby první aplikace s využitím BLENDU. Obsahem aplikace je dobře známé "Hello World" - s tím rozdílem, že příklad nekončí prostým zobrazením pozdravu Ahoj světe, ale pokračuje dále jeho vyšperkováním, zahrnujícím nejen změnou atributů textu, ale i jeho úpravou s využitím animace.
PDF soubor s textem 2. kapitoly najdete na adrese:
http://www.friendsofed.com/samples/9781590599761.pdf
Cituji z úvodu:
"So. how does WPF create a harmonious workflow? To explain this. I think it would be a good idea to provide you with a real-world example. Recently. I was part of a team that was developing a complex kiosk application. There was one developer on the project and two designers. The developer worked solely on the functionality of the application, in the C# code-behind files, while at the same time the two designers were creating the Ul layer in the XAML files. Typically, as I explained before. the designers would finish the Ul layer, usually in a separate program such as Photoshop, and then hand it off to the developer to "wire up." But now with WPF. the designers and developers could work on the application at the same time, thus saving vast amounts of time. This proved to be a much more effective and thus harmonious workflow."
Cituji ze závěru:
Summary - "You just created your first WPF application. Congratulations! Nov honestly, have you ever seen a "Hello World!" application do anything like this before? I don't think so. This exercise was intended for you to get hands-on experience with creating a WPF application in Visual Studio 2008 and Blend."